×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
true
    امروز  شنبه - ۲۸ دی - ۱۳۹۸  
true
falseدکتر محمود حسین پور عصر دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال نیز همچون سالهای گذشته طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال در دو مرحله انجا خواهد گرفت که مرحله اول آن از ۲۸ دیماه آغاز و تا اول بهمن ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: این طرح به صورت خانه به خانه توسط تیم های دو نفره بهداشتی ( دو هزار و ۶۰۰ نفر مامور بهداشت) با مراجعه به درب منازل و خوراندن دو قطره خوراکی فلج اطفال اجرایی می شود و هدف از انجام آن، ریشه کنی فلج اطفال یا بیماری پولیو است.

حسین پور با بیان اینکه در این طرح تمام کودکان زیر پنج سال اعم از کودکان ایرانی یا اتباع بیگانه تحت پوشش قرار می گیرند، گفت: زمان اجرای مرحله دوم این طرح در روزهای ۵ تا ۸ اسفند است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تصریح کرد: بیماری فلج اطفال در کشور ریشه کن شده اما با توجه به مشاهده این بیماری در کشورهای همسایه همچون پاکستان و افغانستان و تردد اتباع این کشورها در استان، اجرای طرح واکسیناسیون فلج اطفال از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید شهروندان همکاری خوبی در اجرای آن داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: هماهنگی و برنامه ریزی های لازم جهت اجرای هر چه بهتر این طرح انجام شده و از خانواده ها نیز خواستاریم تا در صورت حضور نداشتن در منزل به هنگام مراجعه ماموران بهداشت، جهت انجام واکسیناسیون فرزندان زیر پنج سالشان به مراکز بهداشت مراجعه کنند.

سازمان بهداشت جهانی در چهل و یکمین اجلاس خود در ژنو ریشه کنی بیماری فلج اطفال را به تصویب رساند و تمام کشورها را موظف کرد تا سال ۲۰۰۰ این ویروس را ریشه کن نمایند.

این مصوبه موجب شد در سال ۲۰۰۱ فقط در سه کشور افغانستان و پاکستان و نیجریه این بیماری را گزارش دهند و در ۱۲۵ کشور این بیماری به طور کامل حذف شد.

در حال حاضر بیماری در سه کشور پاکستان، افغانستان و نیجریه بومی است و در سال ۲۰۱۳ افزون بر کشورهای یادشده در کشورهای سومالی، اتیوپی، کامرون، کنیا و سوریه نیز گزارش شده است.

از سال ۲۰۰۱ موارد قطعی فلج اطفال در ایران مشاهده نشده ولی به دلیل اینکه ایران در مجاورت دو کشور با شیوع بالای موارد فلج اطفال (افغانستان و پاکستان) قرار دارد، به علت تردد مهاجران و اتباع این کشورها ،عملیات ایمن سازی تکمیلی در ۴۰ شهرستان مرزی و پرخطر کشور که شامل دانشگاه های علوم پزشکی سیستان و بلوچستان – زابل – جیرفت – کرمان – هرمزگان –خراسان جنوبی می باشد ،زمستان هر سال در دو مرحله به فاصله چهار تا شش هفته اجرا می شود.

ایران به عنوان یکی از ۲۷ کشور منطقه، درخشان ترین کارنامه در زمینه فلج اطفال را دارد که مطمئنا ریشه کنی جامعه هدف از این بیماری، به عنوان یکی از برگه های زرین وزارت بهداشت و درمان در نظام جمهوری اسلامی شمرده می شود.لینک منبع

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
WhatsApp chat